Arama

Çekya’nın Antalya İlgisi Artıyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çekya Büyükelçisi Pavel Vacek’i ağırladı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çekya Büyükelçisi Pavel Vacek’i ağırladı. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin ve Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege’nin de katıldığı görüşmede, ekonomi, turizm ve karşılıklı ticaret üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Konuşmasına Antalya ekonomisi ve ATSO ile ilgili bilgiler vererek başlayan Başkan Davut Çetin, kent ekonomisinin ana lokomotiflerinin turizm ve tarım olduğunun altını çizdi. Pandemiden ekonomik anlamda en çok etkilenen kent olduklarını ifade eden Başkan Davut Çetin, “Ancak bu durum yabancı yatırımcıların Antalya’ya olan ilgisini azaltmadı. Çekya’dan gelecek olan iş insanlarının Antalya’da yatırım yapmasını umut ediyorum. Böylelikle Antalya ile Çekya arasındaki bağları da güçlendirebiliriz” dedi.

Çek Turistin Antalya İlgisi Artarak Sürüyor

Başkan Davut Çetin, “Turizm bakımından pandemi öncesine kadar her yıl üzerine koyarak gelişen bir ilişkimiz bulunmaktaydı. Antalya’ya 2017 yılında Çekya’dan yaklaşık 85 bin turist gelmişti. Pandemi öncesinde 250 binli rakamlara yaklaştık. Ümit ediyorum ki pandemi sonrasında Çek vatandaşların tatil tercihi, Antalya olacaktır” ifadelerini kullandı.

Antalyalı İş İnsanlarını Çekya’ya Bekliyoruz

Çekya Büyükelçisi Pavel Vacek, Antalyalı yatırımcıları, ülkelerindeki yatırım imkanlarını değerlendirmesi için davet ederek, “Bizler de kendi yatırımcılarımıza Antalya’yı anlatarak buradaki fırsatlar hakkında bilgiler verebiliriz. Antalya ile Çekya arasındaki bağların gelişmesi hem dostluk açısından hem de ekonomik açıdan oldukça önemli” dedi.

Turizm Konusunda Ortak Çalışmalar Yürütebiliriz

Antalya’nın turizm potansiyelinin farkında olduklarını söyleyen Vacek, “Çekya için oldukça öncelikli bir konu olan turizmde, karşılıklı tecrübe paylaşımları ve çalışmalar yürütebiliriz” dedi. Görüşmenin sonunda Başkan Davut Çetin, Büyükelçi Vacek’e ziyaretin anısına, ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılmış olan Antalya tablosunu armağan etti.