Arama

Bir Yörük Mirası Döşemealtı Halısı

Yörüklerin göçebe yaşayışının bir parçası olan ve günümüze kadar başarıyla korunan büyük bir mirasa ev sahipliği Döşemealtı, dünyaca ünlü Döşemealtı Halısı ile yerli ve yabancı basında sıkça kendisine yer buluyor. Biz de sizlere tarihçesinden ve yapılışından bahsederek bu kıymetli değeri biraz olsun tanıtmak istedik. 

Antalya’nın doğal ve kültürel zenginlikleriyle ünlü ilçesi Döşemealtı, Yörük kültürünün değerli bir geleneğini yaşatmayı sürdürüyor. Bölgeye has tezgahlarda elde dokunan Döşemealtı Halısı, köklü tarihi ve kusursuz detaylar barındıran işçiliğiyle hayranlık uyandırırken; Antalya’yı ve ülkemizi en güzel şekilde dünyaya tanıtıyor.

Tarihi 12. Yüzyıl’a Dayanıyor

12. yüzyıldan sonra Anadolu’ya gelip Antalya ve çevresine yerleşen Teke Yörükleri, yöreye hem adlarını vermişler hem kültürlerini yaymışlar. Günümüzde Antalya’nın en önemli el sanatlarından olan dokumacılık, Yörüklerin göçebe yaşayışının bir parçası. Döşemealtı Halısı, Istar adı verilen tezgahlarda dokunur ve yöreye özgü motifleri ile ünlüdür. Yün olan halının ipi, koyun kırkıldıktan sonra hazırlanır. Kadınlar, yünü ve yapağıyı yıkayıp, elleriyle liflere ayırırlar, kirman ile eğirirler, tengerekle bükerler. Bükme işlemi bittikten sonra, tabiattan elde edilen kök boyalarla halının ipleri boyanır. Boyanan ipler, halı dokuma işleminde atkı ve çözgü olarak kullanılır. Döşemealtı halıları ters düğümle dokunur. Halılarda ağırlıklı olarak yer alan renkler; kırmızı, mavi, lacivert, bordo, yeşil, siyah ve beyazdır. Zemin kompozisyonuna göre Döşemealtı yöresinde dokunan halıların Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Mihraplı Akrepli, Terazili, Toplu, Yastıklı, Bayraklı, Yıldızlı, Laleli Mihraplı, Heybe Toplu ve Ambarlı gibi adları vardır. 

Halı Tarlaları Görsel Bir Şölen Sunuyor

Döşemealtı, dokumacılık için uygun iklim koşulları ile de avantajlı. Farklı illerde dokunan halılar Döşemealtı’na getirilerek Toros Dağları’nın etrafındaki tarlalara seriliyor ve güneş altında pastel renklerine dönüşmesi sağlanıyor. Yüz binlerce dönüm arazi üzerine tek tek serilen on binlerce halı, bir yandan Anadolu’nun kültürel zenginliğini gösterirken diğer yandan da ortaya yağlı boya tablolarını aratmayacak görüntüler çıkıyor. Bu avantajı sayesinde Döşemealtı, bugüne kadar birçok kez dünya basının vitrinine çıktı. Uluslararası ajansların geçtiği Döşemealtı fotoğrafları, yerli basında olduğu kadar Washington Post, Corriere della Sera, NBC News gibi yabancı kuruluşların yayınlarında da yer aldı.