Arama

Antalya’nın Serpme Böreği Tescillendi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya gastronomi kültürünün önemli bir parçası olan Serpme Böreğin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildiğini bildirdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından kentin coğrafi ve kültürel değerlerinin tescil ettirilmesi çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğünü belirterek, “Kısa süre önce Türk Patent ve Marka Kurumu’nca Antalya Kabak Tatlısı tescil edildi. Şimdi de Serpme Böreğin tescilini sağladık. Böylece Odamız tarafından Antalya Tahinli Piyazı ile birlikte tescil ettirdiğimiz coğrafi ürün sayısı üçe yükseldi” dedi. Çetin, “Antalya’ya ait turunç ve bergamot reçellerinin de tescilleri için Oda olarak başvurularımızı yaptık. Süreç devam ediyor” şeklinde konuştu.

Menülerde Daha Çok Antalya Lezzeti Olmalı

Antalya’nın önemli bir gastronomi zenginliğe sahip olduğuna dikkat çeken Davut Çetin, kentte bulunan turistik tesis ve şehir restoranlarını, mönülerinde Antalya’nın lezzetlerine daha fazla yer vermeye çağırdı.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri

Antalya Serpme Böreği, beze haline getirilen hamurun, elde savrularak açılması ile yapılır. Diğer böreklerden ayrılan en önemli özelliği, böreğin oklava kullanılmadan, havada döndürülerek, kağıt inceliğinde üretilmesi, lezzetinin önemli kısmını yöre insanının ustalığından almasıdır.