Arama

Antalya’nın Endemik Bitkileri

Bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı, sadece o bölgede yetişen ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmesi mümkün olmayan bitkilere endemik bitki deniyor. Birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran Antalya, endemik bitkileri ile dikkat çekiyor.  

Akdeniz Bölgesi’ndeki yaklaşık 650 endemik bitkinin 500 civarı Antalya il sınırları içerisinde yetişiyor. Bunlardan 200 tanesi ise yalnızca Antalya ilimize özel. Bölgemizin tanıtılmasında etkin rol oynayan ve birçoğu koruma altına alınan bu endemik bitkilerden en çok bilinenleri sizlere tanıtmak istedik.   

Kemer Orkidesi (Ophrys Climacis)

Ana yayılış bölgesi Kemer Kesme Boğazı olan Kemer Orkidesi, dünyada sadece bu bölgede bulunuyor. Bu değerli bitki, salep elde etmek amacıyla yumrularının bilinçsizce sökümü ve doğal alanlarının tahrip edilmesi sebebiyle Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) tarafından koruma altında. 

Kum Zambağı (Pancratium Maritimum)

Nergisgiller familyasından soğanlı bir bitki türü olan kum zambağı dünyada sadece deniz kıyılarında, kumullarda yetişiyor. Deniz nergisi olarak da anılan ve çok yıllık bir bitki olan kum zambakları ağustos ve ekim ayları arasında çiçekleniyor. Güzel kokulu çiçeklere sahip kum zambakları, yoğun şehirleşme ve turizm nedeniyle nesli tükenme tehlikesi altına girdiğinden 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi odağı olan, görüntüsü ve kokusuyla büyüleyen kum zambakları, Lara sahiline de renk katıyor.

Olimpos Safranı (Crocus Wattiorum)

Olimpos Safranı’nın günümüze kadar bilinen tek yayılış bölgesi Olimpos Beydağları Milli Parkı. Ekim ve kasım aylarında çiçeklenen Olimpos Safranı,  kayalar üzerindeki yarıklarda, çam ormanı altı ve açıklıklarında 1400 metre yüksekliğe kadar yayılış gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre, Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) tarafından koruma altındaki bitkinin, dünyada sadece 253 kökünün kaldığı ve bunların da Hisarçandır Mahallesi’nde olduğu belirtiliyor. Günümüzde bitkinin yetiştiği dağ eteklerinde açılan taş ocakları, ender bulunan bu değerli türü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Şakayık (Paeonia Turcica)

Ayı gülü adıyla da bilinen şakayık, 2016 yılında EXPO 2016 Antalya’nın simge çiçeği olmuştu. Otsu ve odunsu formu olan şakayık, yumru köklere sahip, çok yıllık bir bitki. Gen merkezi Anadolu olan bu çiçek; Antalya, Burdur ve Denizli illerinde yetişen bir bitki türü olarak biliniyor. Şakayık, Türkiye’nin değişik yörelerinde Kame, Tombak, Bocur, Atlas, Guguk, Kan Çiçeği, Yaban Gülü, Dağ Gülü, Orman Gülü diye de anılıyor.